980 W 45th Pl #1, Hialeah, FL 33012, - MLS#A11983979 980 W 45th Pl #1, Hialeah, FL 33012, - MLS#A11983979 980 W 45th Pl #1, Hialeah, FL 33012, - MLS#A11983979 980 W 45th Pl #1, Hialeah, FL 33012, - MLS#A11983979
Zev Freidus Broker / President
Zev Freidus
Broker / President
Call Me
Text Me
Email Me
Overview of 980 W 45th Pl 1
3 Bedrooms
1 Bathrooms
0 Car Garage
2,008 Square Feet
2,008SF Living Area
Pool:
No
Water: None
Year Built 1957
Listed For 56 Days
Directions to this property are as follows: Use Gps For Easy Arrival.
Features & Amenities
Appliances
Dryer, Dishwasher, Disposal, Microwave, Refrigerator, Washer
Cooling
Central Air
Heating
Central
Lot Size
8625 Square Feet
View
Canal, Pool, Water view
Construction Materials
Block
Interior Features
Closet Cabinetry, First Floor Entry
Furnished
Unfurnished
Lot Features
Less Than Quarter Acre
Pool Features
In Ground, Pool
Roof
Shingle
Number Of Stories
1
Year Built
1957
Pets Allowed
Conditional, Yes
Annual Real Estate Taxes
Legal Description
Palm Springs Sec 4 -5th Add Pb 65-60 Lot 16 Blk 116 Lot Size 75.000 X 115 Or 13323-1762 0687 4
Property Type
Single Family Home
Direction Faces
Northeast
MLS Number
A11983979
Universal Property Id
U S-12025-N-0430010141000-R-N
Days On Market
56
Community Name
Palm Springs Sec 4 -5th
Recent Home Sales near 980 45th Pl
Address Sale Price Bed Bth Size Location Sale Date
4660 W 8th Pl $Log in to view 3 2/0 3,524SF Palm Springs Sec 4 - 5th 07/21/2025
528 W 45th Pl $Log in to view 8 4/0 2,436SF Palm Springs Sec 4 - 5th 02/20/2026
110 W 53rd St $Log in to view 3 1/1 2,205SF Ulelah Rev Plat 05/05/2026
618 W 32nd St $Log in to view 3 1/0 2,138SF 2nd Rev Pl Of Industrial 04/22/2026
198 W 39th Pl $Log in to view 3 1/1 1,970SF Anacris Addn To Hialeah R 10/09/2025
1014 W 66th St $Log in to view 3 1/0 1,926SF Westhaven Heights 10/21/2025
6465 W 8th Ct $Log in to view 3 1/1 1,698SF Westhaven Heights 07/17/2025
1250 W 35th St $Log in to view 3 1/0 1,644SF Castle Estates 07/31/2025
31 W 64th St $Log in to view 3 1/0 1,605SF Palm Estates 08/25/2025
3831 W 4th Ct $Log in to view 3 1/1 1,591SF Westhaven Park 12/02/2025
683 W 39th St $Log in to view 3 1/1 1,578SF North Hialeah Heights 03/02/2026
MLS# AX-11983979 Listing History
Miami-Dade County Schools
Elementary School
Public Transportation
Miami Dade Transit:
AVENTURA-HIALEAH VIA 183 ST/67 AVE
Miami Dade Transit:
HIA GARDENS-BISC BLVD VIA 103 ST
MLS
Map of 980 45th Pl Hialeah FL 33012
Similar Homes For Sale
4730 W 8th Ave, Hialeah
Under Contract
MLS#AX-11991810
4730 W 8th Ave
Hialeah, FL 33012
4
2,894 SqFt
0.172 Acres
4660 W 9th Ave, Hialeah
MLS#AX-11982646
4660 W 9th Ave