Zev Freidus Broker / President
Zev Freidus
Broker / President
Call Me
Text Me
Email Me
Overview of 2603 N Ridgewood Ave
3 Bedrooms
2 Bathrooms
2 Car Garage
3,154 Square Feet
2,336SF Living Area
Pool:
No
Water: None
Year Built 1945
Listed For 63 Days
Directions to this property are as follows: Columbus Blvd. To L On Ridgewood Ave To Home.
Features & Amenities
Appliances
Other Equipment
Fire Pit, Irrigation Equipment
Cooling
Central Air
Heating
Central
Flooring
Carpet, Tile
Parking
Driveway, Garage Faces Side, Guest, Oversized
Lot Size
16350
View
view
Interior Features
Furnished
Unfurnished
Exterior Features
Fire Pit, Outdoor Grill, Sidewalk, Sprinkler Metered
Lot Features
City Limits, Sidewalk, Paved
Patio And Porch Features
Covered, Rear Porch, Screened
Utilities
Cable Available, Electricity Available, Natural Gas Available
Laundry
Inside, Laundry Room
Fencing
Fenced
Fireplace
Wood Burning
Year Built
1945
Pets Allowed
Breed Restrictions, Dogs O K, Number Limit
Annual Real Estate Taxes
Property Type
Single Family Home
Association Amenities
Basketball Court, Pickleball Court(s), Playground
Community Features
Park, Playground, Tennis Court(s)
MLS Number
MFRTB8481253
Universal Property Id
U S-12057-N-1129184000021000190-R-N
Days On Market
63
Community Name
Suburb Royal
Recent Home Sales near 2603 Ridgewood Ave
Address Sale Price Bed Bth Size Location Sale Date
No comps found for this property
MLS# MFRTB8481253 Listing History
Hillsborough County Schools
Elementary School
Unknown
Middle School
Public Transportation
Hillsborough Area Regional Transit:
Route 15 Columbus Drive
Route 15 Columbus Drive
MLS
Map of 2603 Ridgewood Ave Tampa FL 33602
Similar Homes For Sale
812 W Coral St, TAMPA
Under Contract
Riverside Heights
812 W Coral St
Tampa, FL 33602
3
1,383 SqFt
0.14 Acres
819 W Plymouth St, TAMPA
Under Contract
Riverside Heights
819 W Plymouth St
Tampa, FL 33603
3
1,050 SqFt
0.14 Acres
807 W West St, TAMPA
807 W West St
4
0.21 Acres
810 W Braddock St, TAMPA
Reduced
810 W Braddock St
5
2707 Ridgewood Ave, TAMPA
2707 Ridgewood Ave
5
0.16 Acres
920 W Alfred St, TAMPA
920 W Alfred St